
Autizam – razbijanje zabluda
2. aprila je bio Svetski dan osoba sa autizmom. Kako bismo shvatili šta je autizam a samim tim i podržali porodice, potrebno je o tome govoriti svih 365 dana. Jer svi mi ne živimo samo jedan dan u godini.
Šta je to autizam!
Autizam je prvazivni razvojni poremećaj. To je poremećaj u razvoju koji karakteriše kvalitativno oštećenje recipročnih socijalnih interakcija i obrazaca komunikacije. Repertoar aktivnosti i intereagovanja je oskudan i stereotipan.
Ispoljava se kroz probleme u govoru, mišljenju, čulnom opažanju i nesnalaženju u socijalnim situacijama. Zbog toga osobe sa autizmom razvijaju drugačiji odnos i ponašanje prema spoljašnjem svetu.
Statistike pokazuju da je autizam učestaliji kod dečaka, nego kod devojčica, i da nema veze sa socijalnim i ekonomskim statusom, kao ni sa rasnom propadnošću. Može se desiti bilo kome.
Zablude o autizmu:
- autizam nije bolest,
- deca sa autizmom nisu nevaspitana deca sa problemima u ponašanju,
- Ne nastaje zbog “hladnih” roditelja koji nedovoljno obraćaju pažnju na svoju decu,
- autizam ne nastaje zbog emocionalne lišenosti i stresa.
Kako pomoći osobama sa autizmom?
Praksa je pokazala da rana dijagnostika, tretman, uključivanje u obrazovni proces, u vršnjačke grupe daje dobre rezultate. Na taj način razvijaju se socijalne i komunikacione veštine, pa osobe postaju samostalnije i mogu da vode produktivniji život. Osobe sa autizmom su emotivne i žele komunikaciju. Uz dobro okruženje, koje čine porodica, škola i prijatelji, oni mogu učestvovati u svakodnevnom životu. Takođe, mogu da se obrazuju, da se staraju o sebi, mogu da rade.
U prilog Vam dostavljamo brošuru koju možete besplatno preuzeti.
I-god-1II-god-1
sta-je-to-Autizam-1
sta-mi-mozemo-1
stereotipije-1
